Zakończył się szczyt klimatyczny ONZ COP24 Katowice 2018. Do stolicy Górnego Śląska zjechali politycy z całego świata. Wprawdzie delegacja Austrii z prezydentem na czele, która wybrała się do Polski pociągiem, nie zastała w składzie swojego wagonu, ale… ogólnie organizacyjnie można wydarzenie uznać za udane. A ekologicznie?

12 dni rozmów, 20 000 uczestników ze 190 krajów, oblężony Spodek i okolice. Tak wyglądały realia, troszkę inaczej idee. Najważniejsze, że 133-stronicowy dokument końcowy szczytu klimatycznego COP24 jest kompromisem – każda ze stron z czegoś zrezygnowała, aby udało się wypracować porozumienie. Najważniejsze wnioski zawarte w dokumencie podsumowującym szczyt, tzw. pakiecie katowickim,nazwane zostały mapą drogową realizacji porozumień paryskich. Dokument przyjęty w Katowicach mówi nie tylko o redukcji emisji CO2, ale również o dbaniu o żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy, które są niezbędne do pochłaniania dwutlenku węgla. Przez wycofanie się USA z dyplomacji klimatycznej podczas prezydentury Donalda Trumpa główną rolę w szczycie wydawały się rozgrywać Chiny, które z jednej strony popierały żądania mniejszych, rozwijających się krajów, ale z drugiej – sprzeciwiały wobec wprowadzenia wspólnego systemu raportowania.

Co dalej? Czy szczyt przełoży się na konkretne działania, czy płynące z niego wnioski zachowają się wyłącznie na poziomie deklaracji? Jeżeli zostaną wdrożone obecne zobowiązania klimatyczne, ocieplenie zostanie ograniczone do około trzech stopni Celsjusza. Dobre i tyle, choć trzeba przyznać, że to więcej niż 1,5 stopnia, uznawane przez naukowców za bezpieczny poziom.

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czyste środowisko i czysty biznes. Zachowana równowaga pomiędzy ekologią i kosztami. Tak: rozwiązania stosowane do odbioru, segregacji i przetwarzania odpadów zawsze są kompromisem. Ale może to być bardzo dobry kompromis. Tak dobry jak oferta Eko Basket Recykling, która dzięki kompleksowości działań daje nam satysfakcjonującą rentowność przy zachowaniu uczciwych cen.
Nasi klienci zyskują pieniądze, czas i pewność. Pieniądze, ponieważ nasza oferta jest konkurencyjna. Czas, ponieważ możemy dla każdego podmiotu zrealizować pełny zakres działań, nie muszą więc negocjować osobnych umów z kilkoma odbiorcami, wyspecjalizowanymi w wąskim asortymencie lub wąskim zakresie usługi. I wreszcie – klienci Eko Basket zyskują pewność. Pewność tego, że zawsze i bez żadnych wyjątków przestrzegamywszystkich obowiązujących przepisów prawa.
Eko Basket Recykling ma niezbędne pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu i przetwarzania odpadów. Oprócz rozległego zaplecza magazynowego mamy również specjalistyczny park maszynowy oraz własne środki transportu. To dzięki całkowitej samodzielności zapewniamy naszym klientom profesjonalną i sprawną obsługę.
Świadcząc kompleksowe usługi związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, Eko Basket dba zarówno o czystość otaczającej nas wszystkich przestrzeni, jak i o czyste, korzystne dla obu stron warunki współpracy. I ekologia, i satysfakcja kontrahentów są dla nas priorytetowe. Nie jesteśmy marzycielami; wiemy, że wyłącznie dbając na równi o oba te fundamenty, osiągniemy końcowy cel – czystsze środowisko naturalne naszego kraju.